Co to są żółte papiery i co mi grozi jak podejmę leczenie psychiatryczne?

wpis w: Często pytacie | 3

Powiedzenie, że ktoś ma “żółte papiery”, to dawniej stosowany eufemizm wobec osoby leczonej psychiatrycznie, a domyśle, że ta osoba jest niepoczytalna. Przypuszczam, że nazwa żółte papiery ma źródło w tym fakcie, że proces technologiczny produkcji dokumentacji psychiatrycznej wykazywał szereg mankamentów, co powodowało żółknięcie papieru. Osobiście obserwowałem to jeszcze w latach 80-tych. Historie chorób pacjentów pod wpływem światła i czasu zmieniały kolor z białego na brudnożółtawy.

Podjęcie leczenia psychiatrycznego nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi Informacji o leczeniu nie można przekazywać innym osobom lub nieuprawnionym instytucjom. Psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska. W myśl przepisów Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego informacji można udzielić wyłącznie osobie – opiekunowi prawnemu za wyraźną zgodą pacjenta. Kserokopię dokumentacji można wydać również tylko na żądanie pacjenta, albo w związku z postanowieniem sądu w konkretnej sprawie dotyczącej pacjenta.

Nieprawdziwe jest również twierdzenie, że osoba chora psychicznie jest niepoczytalna i wolno jej popełniać czyny zabronione lub wykroczenia w sposób bezkarny. Należy podkreślić, ze nie ma takiej choroby z powodu której cierpiący na nią człowiek potencjalnie byłby niepoczytalny wobec jakichkolwiek czynów zabronionych W przypadku dopuszczenia się takiego czynu przez pacjenta psychiatrycznego o jego tzw dyspozycjach poczytalności i to tylko do konkretnego czynu każdorazowo orzekają w odrębnym postępowaniu biegli lekarze psychiatrzy.

W naszym gabinecie dokumentacja jest przechowywana w formie elektronicznej wyłącznie na dyskach stanowiących własność gabinetu. Nie ma możliwości wglądu do naszych danych, ponieważ nie korzystamy z żadnej sieci komputerowej i staramy się systematycznie aktualizować wysokiej klasy oprogramowanie antywirusowe.

3 Responses

  1. Łukasz

    A ja mam pytanie – co trzeba spełnić, żeby dostać takie uprawnienia :)?

    Czy można prowadzić działalność gospodarczą?

    Jak wygląda w praktyce życie firmowe takiej osoby?

  2. Stefan

    Nic tylko brać się za zaświadczenie o niepoczytalności i witaj brudne poedziadze oraz przestępczy swiecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *